Конспект уроку для 6 класу з теми
«Узагальнення й систематизація вивченого про числівник»
Мета: повторити й узагальнити вивчене з теми «Числівник», удосконалити вміння правильно вживати та писати числівники; розвивати мовленнєву компетентність і креативність; виховувати відповідальність і вимогливість до власного мовлення, почуття емпатії та взаємодопомоги.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: роздатковий матеріал, схема морфологічного розбору числівника, мультимедійна система, таблиця «Культура мовлення», макет годинника, сигнальні картки, ребуси, перфокарти «Правопис числівників на м’який знак»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель: Вітання, друзі! Ми завершуємо вивчення числівника як частини мови й на сьогоднішньому уроці узагальнимо й систематизуємо знання з теми.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Оголошення епіграфу уроку:
Учися, щоб сіять добро поміж люди!
/В. Масляк/
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Вступне слово вчителя
Діти! Ми з вами вивчили ще одну самостійну частину мови – числівник і зрозуміли, наскільки важливою є ця частина мови. Без числівників не може існувати жодна наука і без них ми безпорадні у повсякденному житті. Вміння правильно вимовляти, писати числівники, узгоджувати їх з іменниками потрібні нам повсякчас.
Сьогодні ми повторимо і закріпимо відомості про числівник, продовжимо поглиблювати наші практичні мовні і мовленнєві уміння.
2. «Запиши і поясни»
Учитель: Найскладніше посіпакам, як і деяким учням, упоратися з відмінюванням числівників. Але ж ми вже з’їли сім пудів солі з тими правильними відмінковими формами. Тож і це завдання легко виконаємо.
Слайд №1
3. Індивідуальна робота біля дошки. Виконання індивідуальних завдань учнями за картками.
Картка № 1
Завдання: Переписати словосполучення, замінюючи цифри відповідними числівниками.
(6) хлоп’ят, (9) книгами, (16) учнями, протягом (10) днів, у (8) автомобілях.
Картка № 2
Завдання: Від поданих чисел утворити збірні числівники, 2 числівники ввести до самостійно складених речень
30, 18, 9, 11
Картка № 3
Завдання: Подані числа записати словами 0,58 ц, 0,25 т, 0,8 км, 1,9 см, 4/12 см
Картка № 4
Завдання: Провідміняти словосполучення. Сорок птахів, дев’яносто орлів, сто грифів
ІV. Узагальнення та систематизація навчальних досягнень
1. Робота з фразеологізмами
Завдання: Розкрити значення поданих фразеологізмів. Указати в них числівники. Які з числівників є кількісними, які порядковими. Ввести подані фразеологізми до самостійно складених речень (усно).
На сьомому небі. На всі чотири боки.
Не мати дев’ятої клепки. Сім мішків гречаної вовни.
2. Гра «Мовчанка»
Розподільний диктант із застосуванням сигнальних карток.
(Вчитель зачитує числівник, а діти, почувши простий числівник, піднімають червону сигнальну картку, складний – зелену, а складений – жовту)
Матеріал до гри «Мовчанка»
А) Прості: шість, сорок, тисяча, сьомий, четверо, обоє.
Б) Складні: дев’яносто, двісті, кільканадцять, півтора, обидві, тридцятеро, стонадцять.
В) Складені: сорок вісім, чотириста сорок, тридцять дев’ять, п’ятсот сімдесят п’ять, три тисячі сто, одна четверта, сім цілих дев’ять десятих.
3. Прочитати ребуси
40 а с 3 ж 100 ли
(сорока) (стриж) (столи)
гор 1 а пі 2 л ма 3 ця
(городина) (підвал) (матриця)
Завдання.
- Які за значенням числівники тут використані?
- Утворіть від поданих числівників порядкові.
4. Гра «Котра година?»
Завдання: Продемонструвати учням макет годинника. Запропонувати їм подивитися на годинник і сказати, котра година буде через 3 години, 6 годин, 10 годин, 14 годин
5. Творче конструювання
Завдання 1. Знайдіть і виправте помилки.
Півтора тисячі, чотири сьомі, в девять ранку, шіснадцять, шісдесят, на стах, на девяностах, п’ятьстам, шестидесяти, без пяти девять.
Завдання 2. Поєднайте числівники з іменниками і запишіть утворені словосполучення в місцевому відмінку.
5, зошит; 23, поверх; 150, гривня; 4, сторінка; 2/3, гектар; 9, книга.
Завдання 3. Поставте словосполучення іменників з числівниками в орудному відмінку.
Шестеро хлопців, сімдесят шість вузів, дев’ятий поверх, двадцять дев’ять учасників, дев’яносто відсотків.




Відгуки
Відгуків немає, поки що.